PL EN DE
herb.png
Hel-poczatek_polski.png
WYMIANA MŁODZIEŻY - HERMESKEIL 16.06.2010 - 25.06.2010
Czwartek, 29-05-2014 Opublikował/a: Urząd Miasta Liczba wyświetleń: 968
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się

WYMIANA 2010 - HERMESKEIL

Dnia 16.06.2010r. o godzinie 23.20 grupa polskiej młodzieży z Helu wylądowała na lotnisku Frankfurt-Hahn. Tam zostaliśmy serdecznie powitani przez naszych niemieckich przyjaciół.

Na lotnisku

Tegoroczny program wymiany młodzieży obfitował w rozmaite niespodzianki, takie jak: zabawa w dyskotece Flash,

Na dyskotece

średniowieczne zawody z rycerzem Richardem von Kimbelsteinem,

Podczas rywalizacji

aktywny pobyt w parku Sportu i Gier MGM

W hali sportowej

oraz ćwiczenia na sieciach linowych KOALA.

Park linowy

Dla wielu polskich uczestników obecność w dyskotece Flash była trafionym w dziesiątkę pomysłem na przełamanie barier i zintegrowanie się młodzieży obu partnerskich miast.

Program wymiany to nie tylko zabawa, ale zgłębianie tradycji, specyfiki kultury
i historii zarówno Polski jak i Niemiec. Zwiedzanie obozu pracy w Hinzert przez obie grupy wywołało wśród całej młodzieży refleksje, przemyślenia oraz dyskusje nt. bezcelowosci wojny.

Podczas wymiany

Ci młodzi ludzie czuli się współodpowiedzialni za czyny swoich przodków co świadczy tylko o ogromnej dojrzałości dorastających Niemców i Polaków. Świadectwem takiego podejścia do tematu obozu koncentracyjnego było spotkanie w ratuszu z Burmistrzami Miasta.

Podczas wizyty

Tam w obecności przewodnika pana Georga Martesa wywiązała sie burzliwa dyskusja nt. wrażeń, wspomnień, obaw związanych z niechlubną historią II wojny światowej.

W ramach programu polska grupa zwiedzała gimnazjum z dyrektorem panem Wortmannem oraz uczestniczyła w lekcjach sztuki, j. angielskiego, historii, geografii.

Podczas wymiany

Oprócz tego mogliśmy podziwiać uzdolnienia i zainteresowania niemieckiej młodzieży podczas Muzykalnej Letniej Nocy w Gimnazjum Hermeskeil. Wystąpiła tam szkolna orkiestra, BigBand, chór gimnazjalny i licealny oraz swój pokaz zademonstrował Grusical- Musical
z dreszczem. Doniosłym przeżyciem dla grupy polskiej było współuczestniczenie w niedzielnej mszy świętej w klasztorze Franciszkanów, podczas której dwie Polki zaśpiewały psalm a trzecia polska uczestniczka odczytała przygotowany wcześniej fragment ewangelii z pisma świętego.  Po mszy świętej wszyscy zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek w klasztorze.

Przyszedł też czas na wyczekiwany przez grupę polską Dzień u Rodzin Niemieckich. Młodzi Polacy byli zachwyceni gościnnością niemieckich rodzin, mogli choć w minimalnym stopniu poobcować z inna kulturą, poobserwować zachowania swoich niemieckich kolegów w ich własnym domu.

Podczas wymiany

Z każdym z nich przeprowadzili wywiad, którego wynikiem były opracowane i następnie prezentowane na forum dwóch grup pytania interkulturalne w Ratuszu.

Niezwykłym przeżyciem dla uczestników wymiany była zabawa w Parku Phantasialand w Kolonii, gdzie przez prawie cały dzień mogliśmy na chwilę się zapomnieć i powrócić do dziecięcych fantazji.

Podczas wymiany

Ostatniego dnia wspólnie podsumowaliśmy przebieg wymiany w biurze młodzieży Bernda Hermesdorfa a nastepnie nastapiło oficjalne zakończenie wymiany z przedstawicielami miasta Hermeskeil i Koła Partnerstwa.

Dnia 25.06.2010 o godzinie 19.30 odlecieliśmy do Polski zabierając ze sobą w sercu gościnność i serdeczność naszych niemieckich przyjaciół. Już z wielką niecierpliwością oczekujemy ich w Helu.

 Opiekunami grupy polskiej byli: p. Anita Sachetti i p. Norbert Górski

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
g+.png
yo.jpg
newsletter-left.jpg
spacer-left.jpg
kamery-left.jpg
pogoda-left.jpg
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
 
1
2
3
4
5
6
 
1
2
3
4
5
6