PL EN DE
herb.png
Hel-poczatek_polski.png
XIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Czwartek, 29-05-2014 Opublikował/a: Urząd Miasta Liczba wyświetleń: 1507
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
grafika
PODSUMOWANIE XIII FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W HELU


Już po raz XIII zagrała w Polsce Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Początek Polski, czyli nasz Hel również włączył się do tej akcji. W tym roku zbieraliśmy pieniądze na nowoczesne metody leczenia i diagnostyki w neonatologii i pediatrii. Helanie po raz kolejny udowodnili, że nie są im obce losy chorych dzieciaków. Zaangażowanie mieszkańców i wolontariuszy było bardzo duże. Dzięki temu udało się dorównać rekordowi zebranych pieniędzy w zeszłym roku.
Jak mówią: 13 nie zawsze jest szczęśliwa. Cóż, dla nas okazała się dobra, uzyskaliśmy świetny wynik. Jednakże ta kwestia 13-stki okazała się pechowa pod względem pogody, która niestety nie dopisywała za bardzo.
Ale z aurą nie da się wygrać...
XIII
Jak mówi Jurek Owsiak: "Oj działo się, działo się w tym roku".

W poniedziałek (3 stycznia) zaczął się dla nas PRAWDZIWIE ORKIESTROWY TYDZIEŃ. W helskich sklepach i w szkole sprzedawaliśmy drożdżówki w kształcie serc. Cały tydzień trwała loteria fantowa w czasie przerw za symboliczną kwotę. Można było wygrać, np.: strzyżenie w salonie Ewa, pizzę w Pizzerii PALERMO, karnet korzystania z internetu w Bibliotece Miejskiej, kosmetyki, słodycze i wiele innych atrakcyjnych gadżetów. Każdy los wygrywał; emocji nie brakowało!

Środa (5 stycznia) był dniem ORKIESTROWEJ AKADEMII W HELSKIEJ SZKOLE. Rada Samorządu Uczniowskiego Liceum i Amatorskie Kółko Teatralne "AKT" pod przewodnictwem Diany Stolczyk oraz Jakuba Lisakowskiego przygotowała przedstawienie dla wszystkich uczniów. Od godz. 8:55 dzieciaczki z klas I-II Szkoły Podstawowej śmiały się przy "Balu Bajek", bo tak nazywał się spektakl. Później nadszedł czas na starsze dzieci z Podstawówki. Dla Licealistów i Gimnazjalistów przygotowano parodię słynnej bajki, pt.: "Królewna Śmieszka". Adam i Czarek (nasi pierwszorzędni szkolni komicy) dali popis swoich umiejętności komicznych. Śmiechu nie było końca!!! Po południu nadszedł czas na przedszkolaków. Aktorzy z "AKT" przeszli do starej części szkoły, do sali przedszkola i tam wystawili przedstawienie. Pięknym widokiem była gromada rozbawionych dzieciaków, które z przejęciem szukały niebieskiego koralika zgubionego przez aktorkę.
Ustalono, że uczniowie wpłacali 1 zł wchodząc na przedstawienie. W ten sposób uzbierała się kwota 531 zł.
"AKT" i RSU LO przekazali WIELKIEJ ORKIESTRZE wszystkie pieniążki. WIELKIE DZIĘKI!
Niespodziewanie, chyba dla wszystkich w piątek na przerwach lekcyjnych występowała niedawno założona CAPELA A'LA INDIANA. Przerwy miedzy lekcjami stały się milsze; przyjazna muzyka rozbrzmiewała po murach szkoły. M. Godlewska, D. Stolczyk i J. Lisakowski dawali z siebie wszystko i oczywiście ludzie wrzucali im pieniążki do puszki.

Piątek był dniem Wielkiego Muzykowania, nastawionego na różnych odbiorców. W szkole odbyła się DYSTKOTEKA dla uczniów. W Muzeum Rybołówstwa w niezwykle morskiej au
XIII FInałrze wystąpił p. Leszek Bolibok (muzyk i altowiolista Teatru Muzycznego w Gdyni). Swój recital miała również utalentowana Kalina Wirwińska. Dziewczyny z Liceum recytowały również poezję. "Wieczorek poetycko - muzyczny" był bardzo udany, artyści utrzymywali świetny kontakt z publicznością.

SOBOTA - czas na SPORT!
W Miejskiej Hali odbyło się ORKIESTROWE POPOŁUDNIE NA SPORTOWO. Mecze piłki nożnej od przedszkola do Oldboya przyciągnęły tłumy. Gwoździem programu był rewanżowy mecz: URZĄD MIASTA i ZSO HEL, który tym razem okazał się zwycięski. Do orkiestrowej zabawy przyłączyli się również zawodnicy Halowej Piłki Nożnej, którzy rozegrali ORKIESTROWĄ VIII KOLEJKĘ! Między przerwami występy cheerleaders urozmaiciły turnieje. Po emocjach związanych ze sportem szliśmy do domów z niecierpliwością czekając na

NIEDZIELĘ - Wielki Finał.
O 8:30 60-ciu wolontariuszy rozpoczęło już kwestę po helskich ulicach. W Sztabie (Sala Konferencyjna Urzędu Miasta) był sklepik, w którym można było kupić dobre książki, zabawki, kosmetyki, a nawet ubranka dziecięce. W Sztabie ratownicy mierzyli również ciśnienie.
W tym roku słynna helska kawiarenka znajdowała się w siedzibie Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego i nazywała się "Kawiarenką Kaszubską". Można było zjeść pyszną rybę, skosztować ciast i wypić dobrą kawkę, herbatę przyglądając się Wystawie Prac Plastycznych Helskich Uczniów.
O 12:30 odbyła się Licytacja Wędzonego Węgorza, którą prowadzili panowie Muża i Kohnke - oczywiście po kaszubsku. Ryba na szczęście znalazła swojego nabywcę. Licytacja była kamerowana przez reporterów TVP. Wcześniej p. Bartosz Tobieński z ekipą nakręcił krótką relację z imprez! Mimo okropnego wiatru, wolontariusze trzymali się - NIE ZWIAŁO NAS!
Co więcej, mieszkańcy naszego partnerskiego miasta - HERMESKEIL nie zawiedli naszych oczekiwań. W tym roku delegacja z Niemiec nie mogła przyjechać. Natomiast za pośrednictwem p. Stanisławy Erbach Koło Partnerskie na czele z p. Klaasem przekazało Wielkiej Orkiestrze w Helu kwotę 500 EURO! (wcześniej przysłali szereg gadżetów; kalendarze, biżuterię do sklepików). W tym magicznym dniu - 9 stycznia 2005 roku nasze partnerskie miasta zostały połączone WIĘZIĄ BRATERSTWA, SZCZODROŚCI, PRZYJAŹNI. W myśli hasła łączącego Hel i Hermeskeil: "Przyjaźń to nie tylko dar, lecz również i zadanie" nasi przyjaciele wywiązali się znakomicie i za to bardzo serdecznie dziękujemy!
Przez cały dzień kamera ze Stacji Morskiej była skierowana na murek (MOLO, na przeciwko ŻÓŁTEGO DROGOWSKAZU przy Fokarium) gdzie było widoczne serce. Wchodząc na stronę www.fokarium.com (na ikonę "NASZA KAMERA") widziało się obraz tego miejsca, więc była to okazja do zobaczenia znajomych w internecie, pozdrowienia bliskich.
O godz. 15:00 zaczął się Festyn na placu przy Hali Sportowej. Z powodu katastrofalnej pogody musieliśmy odwołać występy zespołów: LIMITH i HELLAND oraz KARAOKE. Niezawodny p. Dempc ze spółką zmagali się z pogodą; niestety dach namiotu się porwał, lecz na szczęście nie padał deszcz. Ci odważniejsi mieszkańcy, którzy wyszli z domów mogli skosztować wojskowej grochówki, piwa, napojów => wszystko po 2 zł. Oczywiście Capela A'LA INDIANA także nas nie zwiodła. Wieczorem odbyło się ognisko z kiełbaskami na placu przy Hali Sportowej.
Tym akcentem zakończyliśmy ORKIESTROWE IMPREZY. O godz. 20:00 grupa 43 wolontariuszy z panem Wojciechem Konkelem - naszym ukochanym KASZUBEM pojechała do ośrodka TVP - do TV GDAŃSK zawieźć zebrane pieniądze i pobawić się na koncercie zespołów: Golden Life, Kasia Klich i Pudelsi. Zabawa była przednia!
Swój występ mieliśmy również wieczorem, kiedy Hel prezentował się w TV; mówiliśmy o imprezach, zebranych pieniądzach. O 1:00 nocy helscy wolontariusze odjechali autokarem do domu; zadowoleni - co niektórzy mieli nawet siły żeby śpiewać piosenki o drugiej w nocy. W końcu ORKIESTRA! I to jeszcze WIELKA!
I tak: XIII FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY w Helu stanął na wysokości zadania. Udało nam się zebrać rekordową sumę pieniędzy: 8.486,36 zł +520 Euro i wiele innej obcej waluty, co razem daje ok. 10.566 zł. (w zeszłym roku zebrano zbliżoną kwotę).
Warto dodać, że w TV GDAŃSK w dzień Finału WOŚP był licytowany WEEKEND dla 2 osób w PENSJONACIE HELIOS (znalazł nabywcę za pieniądze rzędu 300 zł.)
Także początek Polski odniósł wielki sukces w ramach XIII Finału WOŚP. Nie byłoby to możliwe gdyby nie zaangażowanie, pomoc różnych osób i instytucji.

Bardzo serdecznie za XIII FINAŁ
dziękujemy:
- panu burmistrzowi M. Wądołowskiemu - za pomysły, wkład, owocne zbieranie pieniędzy, udostępnienie Urzędu Miasta dla potrzeb Sztabu, w organizacji IMPREZ.
- Urzędowi Miasta za wielką pomoc w imprezach.
- mieszkańcom Hermeskeil, szczególnie KÓŁKU PARTNERSKIEMU i p. Klaas za zaangażowanie, pamięć, wielkie serce (dziękujemy p. Erbach za przekazanie pieniędzy).
- szanownemu państwu GROENWALD i firmie KOGA MARIS za poparcie i bardzo miłą niespodziankę w postaci bardzo dużego zastrzyku pieniędzy i kalendarzy. (WIELKIE DZIĘKI!!!).
- niezawodnym państwu Niewierskim i piekarni "OLA" za serdeczność, "WIELKIE RZECZY" jakie państwo robią dla WOŚP'u już po raz XIII.
- dr. Krzysztofowi Skórze i Stacji Morskiej UG w Helu za gadżety do sklepiku, udostępnienie zliczarki w dzień Finału, zalaminowanie identyfikatorów, przede wszystkim za trafne rady, wiarę, zaangażowanie, wszelką pomoc.
- Dyrektorowi ZSO HEL Marianowi Hałasowi - za udostępnienie szkoły do spotkań z wolontariuszami, za dyskotekę, za możliwość przeprowadzenia przedstawień, za ksero plakatów i ulotek.
- Dowódcy 9 FOW, kontradm. Andrzejowi Rosińskiemu, za gadżety na licytację i zgodę na zbiórkę pieniędzy w wojsku, p. Maszocie za oprowadzenie wolontariuszek, p. Laskowskiej i p. Szymańskiemu za czuwanie nad zbiórką; dziękujemy Straży Pożarnej, samochodówce, okrętom, szczególnie załodze okrętu "GOPŁO" za serce WOŚP'u.
- Komendantowi Portu Wojennego p. kmdr Węgrzynowi za dużą pomoc, zaangażowanie przy organizacji Festynu.
- Szefowi Żywnościówki p. Światłemu za ciepłe słowa, przygotowanie grochówki
- Ochotniczej Straży Pożarnej, p. komendantowi Wirwińskiemu za udostępnienie wozu strażackiego, za pieczę i pomoc przy Festynie i Ognisku, za wkład pracy.
- Zarządowi Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego i wszystkim członkom za udostępnienie Siedziby ZK-P dla potrzeb "Kawiarenki Kaszubskiej"; p. Muża i p. Konkel za prowadzenie licytacji i wspólny wyjazd do tv Gdańsk.
- Sponsorom: p. Ostrowskiej, p. Kwiczala, p. Kościjańskiej i p. Kolp, p. Buller, p. Janiak, sklepowi EWA, p. Jandeczko, p. Pieszak, p. Bimczok, p. Gwardzik i anonimowym dobroczyńcom za pomoc w organizacji kawiarenki.
- p. Cieślak, Hurtowni CIPER, p. Siwek, p. Behmke, p.p. Nowak, p.p. Sojeckim, p.p. Chwirot, p. Dempc, p. Kupskiej, p.p. Koselnik za pomoc finansową w urozmaiceniu imprez.
- właścicielom pizzeri PALERMO za wielkie serce i za sponsorowanie pizz dla wolontariuszy oraz do loterii fantowej.
- p. Ewie Dykta za ofiarowanie ścięcia włosów w ramach loterii.
- Bibliotece Miejskiej za karnety korzystania z internetu.
- p. Danucie Gafka za kosmetyki.
- Policji i Straży Miejskiej, Żandarmerii Wojskowej za czuwanie nad bezpieczeństwem XIII Finału.
- szefostwu Hali - p. Salskiemu, p. Wójcik, p. Waszak, obsłudze hali za zaangażowanie.
- p. Burczyk za udostępnienie hali i ławeczek na festyn.
- p. Grobelnej i p. Wądołowskiej za opiekę nad "Kawiarenką Kaszubską".
- p. Ziembie za zorganizowanie kiełbasy na ognisko
- dyrektorowi WZW Jantar, p. Ryszardowi Żarna za udostępnienie autokaru na wyjazd do studia TV Gdańsk.
- pracownikom Szkoły i Urzędu Miasta za cierpliwość i za wspaniały mecz.
- cheerliders za upiększenie imprez na hali, szczególnie Monice Godlewskiej.
- drużynom sportowym za rozgrywki.
-bardzo wytrzymałemu p. Dempcowi i spółce za zorganizowanie festynu i dyskoteki.
- p. Kretkiewiczowi za poświęcenie nam czasu.
- rodzicom i nauczycielom za pyszne ciasta do kawiarenki.
- pp. Kozłowskim za ofiarowanie przeróżnych ryb do kawiarenki.
-kierowniczce p. H. Bulińskiej i pracownikom Muzeum Rybołówstwa w Helu za "Wieczorek poetycko - muzyczny".
- dyrektorom ZSO HEL: p. Baranowskiej, p. Słupeckiej, p. Sojeckiej, p. Ciepluch za pomoc w organizacji przedstawienia
- aktorom Amatorskiego Kółka Teatralnego i Radzie Samorządu Liceum za zorganizowanie przedstawienia.
- Dianie Stolczyk za wielkie serce i wkład pracy na rzecz WOŚP'u.
- p. Leonardzie Ciepluch za zorganizowanie WYSTAWY PRAC PLASTYCZNYCH oraz p. Wiekierze za udostępnienie dekoracji.
- p. Włodarskiej za ofiarowanie książek na loterię fantową.
- p. Andrearczyk za sponsorowanie ŚWIATEŁKA DO NIEBA.
- pp. Holender za sponsorowanie kiełbasy.
- p. Stolczyk za obrazy do sklepiku.
- Naczelnik Poczty Polskiej p. Borowskiej za możliwość roznoszenia ulotek.
- p. Kamińskiemu, Kalince Wirwińskiej, P. Nowak, N. Panek, A. Węgrzyn, K. Loose za urozmaicenie "WIECZORKU POETYCKO - MUZYCZNEGO"
- E. Żelaznej, A. Grabowskiej, K. Loose, K. Bierniackiej, M. Jaśkowskiej, A. Englisch, W. Komuniewskiej za obecność w kawiarence.
- Damianowi Siwek za utworzenie strony internetowej i za pomoc komputerową.
- Adrianie Świtakowskiej, Maćkowi Wróbel, Dominice Borkowskiej, Krzysztofowi Kubiak za zaangażowanie, pomoc w stworzeniu identyfikatorów, plakatów i ulotek.
- pp. Rusajczyk za ofiarowanie WEEKENDU dla dwóch osób.
- p. Rebizant za sponsorowanie obiadów familijnych.
- p. Wójcikowi za wielkie serce.

- WSZYSTKIM
WOLONTARIUSZOM;
tym starszym i tym młodszym, tym bardziej zaangażowanym i mniej ; tym, którzy byli z nami po raz pierwszy i tym, którzy od lat czują ideę WOŚP'u.
WIELKIE DZIĘKI!!!

- Dziękujemy jeszcze raz, również i tym osobom o których nieświadomie zapomnieliśmy, wszystkim darczyńcom, osobom, które nam pomagały!

JESZCZE RAZ WIELKIE DZIĘKI !
SIE MA!
DO ZOBACZENIA W PRZYSZŁYM ROKU!

Jakub Lisakowski
Agnieszka Patora
Karolina Ziętara
SZTAB WOŚP w Helu

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
g+.png
yo.jpg
newsletter-left.jpg
wirus.jpg
kamery-left.jpg
pogoda-left.jpg
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
1
2
3
4
5
6
1
2
3
4
5
6