PL EN DE
herb.png
Hel-poczatek_polski.png
Muzeum Kolei Helskich i Helska kolej wąskotorowa
Wtorek, 26-08-2014 Opublikował/a: Elżbieta Wiekiera Liczba wyświetleń: 7128
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
grafika

Na terenie oddanym wojsku w 1936 roku dekretem Prezydenta RP jako "Rejon umocniony Hel" (obejmującym cześć półwyspu od Juraty do końca cypla)
w 1934 roku przystąpiono do budowy sieci kolejki wąskotorowej, jednotorowej o szerokości 100 cm, dla celów wojskowych. Specjalne wagoniki do przewozu min, torped itd. wykonały Warsztaty Portowe Marynarki Wojennej w Gdyni. Dwie lokomotywki dieslowskie wykonały "Zakłady Ostrowieckie" w Ostrowcu Świętokrzyskim i dostarczyły je na Hel z początkiem 1938 roku. Długość torów całej sieci kolejki helskiej wynosiła 26 km.
Wszystkie obiekty wojskowe zbudowane w helskim lesie  miały doprowadzone tory kolejki wąskotorowej. W czasie okupacji Niemcy rozbudowali sieć torów do własnych potrzeb.
Po wojnie rozebrano większość torów kolejki wąskotorowej,
Muzeum Obrony Wybrzeża odbudowało nieistniejący fragment wąskich torów łaczący stanowiska B2-Brono i B3-Caesar.
 
Pierwsza kolejka dowozi pasażerów
ze stanowiska artyleryjskiego B2 (Bruno),kolej_waskotorowa_turysci
w którym znajduje się Muzeum, trasą
ok. 0,5 km do stanowiska nr 3 (Caesar).

Od wiosny 2013 zwiedzający dojadą drugą kolejką wąskotorową  także  do nowo powstałego Muzeum Kolei Helskich. Dzięki przedłużeniu trasy kolejki o blisko kilometr, do i tak bogatego pakietu atrakcji doliczyć można kilka następnych, między innymi przesiadkę na drugi pociąg, związaną z przejściem przez tajemnicze korytarze działobitni numer 3(Caesar), przejazd na teren do niedawna ściśle strzeżonych przez wojsko Magazynów Amunicyjnych baterii Schleswig - Holstein, czy zwiedzanie wnętrza jednego z obiektów, w którym znajduje się oddział MOW - Muzeum Kolei Helskich. Na pasażerów kolejki czeka tam także wystawa plenerowa, w tym prawdziwa,  unikatowa lokomotywa manewrowa LS - 40, jedna z zaledwie kilku zachowanych w kraju!

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
g+.png
yo.jpg
newsletter-left.jpg
spacer-left.jpg
kamery-left.jpg
pogoda-left.jpg
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
1
2
3
4
5
6