PL EN DE
herb.png
Hel-poczatek_polski.png
Relacja
Piątek, 05-08-2016 Opublikował/a: Julia Milewczyk Liczba wyświetleń: 990
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
grafika

1 sierpnia na Cmentarzu Komunalnym przy grobie maj. dr Wacława Czyszka uczciliśmy obchody Powstania Warszawskiego, uroczystość rozpoczęła się syreną o godzinie 17:00, następnie wspólnie z gośćmi odśpiewaliśmy Hymn Polski.

Hasłem przewodnim czuwania było: Kobiety w Powstaniu...

Gośćmi honorowymi byli: Kpt inż. Tomasz Kuplicki, żołnierz AK , Uczestnik „Akcji Burza” . Aktualnie wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Okręg Pomorski.

oraz

por. Włodzimierz Mikuć, wilniak, żołnierz AK, uczestnik „Procesu 16” na Łubiance w Moskwie, więzień NKWD, wreszcie zesłaniec na tzw łagry.

W ubiegłym roku w szczególny sposób wspominaliśmy i oddawaliśmy cześć dzieciom – uczestniczącym w powstaniu. Dzisiaj chcemy złożyć symboliczną różę u stóp dziewcząt i kobiet walczących ramię w ramię z mężczyznami o szczęśliwą i pogodną przyszłość dla swojej Ojczyzny , swoich rodzin i przyszłych pokoleń Polaków. Chcemy pokazać, że obrońcami Warszawy byli jej mieszkańcy, młodzi często bardzo uzdolnieni ludzie. Chcemy podkreślić, że w niewyobrażalnie trudnych warunkach walczyli z własnej woli. Udział w walkach nie był bowiem przymusowy. Chcemy wreszcie zwrócić uwagę Państwa na to, że głównym motywem ich udziału w wojnie było – jakby to naiwnie nie zabrzmiało - umiłowanie Ojczyzny.

 

Otóż ma ono służyć refleksji i ułatwieniu odpowiedzi naszemu najmłodszemu pokoleniu na to, kim byli nasi, Polaków, przodkowie? Bohaterami, czy tchórzami, Seniorami czy wasalami? Wolnymi czy niewolnikami? Czy nasi ojcowie i dziadowie byli ludźmi honoru i czy możemy być z nich dumni czy też powinniśmy się za nich wstydzić? Powstanie Warszawskie jeszcze raz dobitnie pokazało, że my Polacy, możemy być dumni ze swojej historii, że nie musimy niczego przemilczać ani przeinaczać, a zawdzięczamy to przede wszystkim takim ludziom-ikonom jak; Rotmistrz Witold Pilecki, Generał „Nil” Fieldorf, Łukasz Ciepliński, „Zośka”, „Rudy”, ”Anoda”, Inka Siedzikówna, ale też setkom tysięcy bezimiennych patriotów, wśród których ci Wielcy ludzie się urodzili i formowali. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.” - Leszek Loose

 

Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty na grobie maj. dr Wacława Czyszka.

Podczas uroczystości Pan Leszek Loose został odznaczony medalem pamiątkowym XXV-lecia działalności Okręgu Pomorskiego.

Burmistrz Helu  Dr Klemens Adam Kohnke oraz Sekretarz Miasta Marek Dykta otrzymali z rąk Żołnierzy "AK" pamiątkowe książki "Wierni Akowskiej Przysiędze"

 

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
g+.png
yo.jpg
newsletter-left.jpg
spacer-left.jpg
kamery-left.jpg
pogoda-left.jpg
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
1
2
3
4
5
6
1
2
3
4
5
6