PL EN DE
herb.png
Hel-poczatek_polski.png
Obowiązek noszenia maseczek ochronnych
Czwartek, 16-04-2020 Opublikował/a: Żanna B. Sępińska Liczba wyświetleń: 410
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
grafika
Nakaz zasłaniania nosa i ust w miejscach ogólnodostępnych w związku z COVID-19 wchodzi w życie 16 kwietnia 2020 r. i potrwa do odwołania.
 
Z obowiązku zwolnione są m.in. dzieci do lat czterech i osoby niezdolne do samodzielnego zakrycia oraz odkrycia ust i nosa. Sama maska nie uchroni jednak przed zakażeniem. Ważny jest sposób jej używania, zdejmowania i niedotykanie zewnętrznej części, na której mogą być zarazki.

Za nieprzestrzeganie nakazu grozi mandat w wysokości 500 zł. Natomiast w przypadku, gdy sprawa trafi do inspektora sanitarnego i zostanie wszczęte postępowanie administracyjne, kara wyniesie od minimum 10 tys. zł do maksimum 30 tys. zł.

Czym zakrywać twarz?

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów twarz powinna być osłonięta przyłbicą, maską lub maseczką. Jednak zamiennie można też stosować m.in. chustę, szalik, golf lub jakąkolwiek część odzieży. Chodzi o to, aby podczas kaszlu, kichania czy mówienia, tzn. czynności, podczas których wytwarzany jest aerozol zminimalizować jego rozprzestrzenianie. Jeśli dwie osoby – zdrowa i chora będą nosić maseczki, to zminimalizuje się ryzyko zakażenia koronawirusem. Na rynku wciąż można kupić wiele rodzajów masek i półmasek – od chirurgicznych, poprzez budowlane aż po wysokiej klasy z filtrami. Różnią  się stopniem przepuszczalności i ceną (od kilku zł do kilkuset zł). Jednak nawet najlepsza i zarazem najdroższa maska nie daje 100-procetowej ochrony przed zakażeniem. Ponadto, pewną przeszkodą w noszeniu masek przez panów może być broda. Natomiast panie, o ile mają długie włosy, pownny je związać np. w kitkę.

Gdzie zakrywać twarz?

Obowiązek zakrywania twarzy od 16 kwietnia dotyczy wszystkich obywateli np. pieszych, rowerzystów i rolkarzy. Nos i usta muszą być osłonięte wszędzie w przestrzeni publicznej poza miejscem zamieszkania lub stałego pobytu. Chodzi o miejsca ogólnodostępne m.in. ulice, place, komunikację miejską, sklepy, apteki, targowiska, kościoły, zakłady pracy, urzędy (np. administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury,oświaty, banki, pocztę), części wspólne nieruchomości. Są jednak pewne odstępstwa. Dotyczą m.in. księży, kierowców transportu publicznego, żołnierzy, dzieci do 4. r.ż. osób, które z powodu stanu zdrowia (całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności) nie mogą zakrywać ust lub nosa. Ponadto, wymóg nie jest stosowany w przypadku prowadzenia własnego samochodu lub podróży jednej osoby z dzieckiem. Natomiast pracownicy sklepów mogą używać przyłbicę.

Uwaga! Jedynie w razie legitymowania osoby w celu ustalenia jej tożsamości przez organy uprawnione albo konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby przez inne osoby w związku ze świadczeniem usług lub wykonywaniem czynności zawodowych można żądać odkrycia ust i nosa.

Kiedy maska chroni?

Przede wszystkim, gdy jest właściwie używana. Ważne jest częste mycie rąk wodą z mydłem lub środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu. Ręce należy umyć też przed założeniem maseczki. Maska musi dokładnie zakryć nos i usta i przylegać do twarzy tak, aby nie było żadnej szpary. Nie wolno też zsuwać ani dotykać maseczki, którą nosimy ani ponownie jej zakładać. Jeśli to się zdarzy, trzeba dokładnie umyć lub zdezynfekować ręce. Co ważne, maski nie wolno nosić zbyt długo, a jeśli jest wilgotna, trzeba wymienić ją na nową.

Dziś (czwartek, 16 kwietnia) Straż Miejska w Helu będzie rozdawała maseczki osobom, które spotka bez ochronnej maseczki.

 

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
g+.png
yo.jpg
newsletter-left.jpg
wirus.jpg
kamery-left.jpg
pogoda-left.jpg
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
 
1
2
3
4
5
6
 
1
2
3
4
5
6